WISH fogyasztói tudatosságnövelő kampány
A Wish egy harmadik féltől származó e-kereskedelmi piactér, amely lehetővé teszi a vásárlási/eladási tranzakciókat a Felhasználóink (azaz a fogyasztók) és harmadik félnek számító Kereskedők (azaz az eladók) között világszerte. Mint a piactér üzemeltetője, a Wish arra törekszik, hogy szórakoztató és megbízható vásárlási élményt biztosítson a piactér minden érintettje számára, és ezt a felelősséget komolyan vesszük.
Ebből a célból az alábbiakban találsz néhány hasznos információt, amelyek segítik a vásárlás élményét a Wish-en, beleértve az azonosításhoz szükséges információkat is:
- Hamis, félrevezető, félreérthető vagy nem megfelelő hirdetések - Mik ezek és hogyan lehet kiszűrni őket
- Egyéb tisztességtelen gyakorlatok és az azokkal szembeni fogyasztóvédelem
- Hirdetések jelentése -- Hogyan jelentheted a gyanús hirdetéseket a Wishnek
Szeretnénk megjegyezni azt is, hogy bár a Wish mindent megtesz annak érdekében, hogy biztosítsa irányelveink és eljárásaink, valamint más vonatkozó fogyasztóvédelmi előírások megfelelő betartását, nem mindig tudjuk proaktívan garantálni a platformunkon működő Kereskedők megfelelőségét. Ezért emlékeztetjük Felhasználóinkat, hogy a Wish platformon történő termékvásárlás előtt alaposan tekintsék át a hirdetések adatait, a Kereskedői profilokat és a termékértékeléseket.
Reméljük hasznosnak találod majd ezt az útmutatót -- jó vásárlást!
Ha bármilyen aggályod van a Wish-en található hirdetések érvényességével kapcsolatban, kérjük, jelezd nekünk, és mi megtesszük a megfelelő lépéseket.
__________________________________________________________________________________
- Hamis, félrevezető, félreérthető vagy nem megfelelő hidertések - Mik ezek és hogyan lehet kiszűrni őket
Általánosságban elmondható, hogy a Wish platformon tilos az olyan hirdetések közzététele, amelyek szándékosan visszaélnek a hirdetési elemekkel a termékek hamis bemutatására és a vásárlók félrevezetésére. Egy hirdetési lista félrevezető, ha:
- lényeges információkat kihagy;
- hamis információkat tartalmaz; vagy
- a fogyasztók megtévesztésére alkalmas a tájékoztatás módja miatt, még akkor is, ha az tényszerűen helyes.
Az alábbiakban néhány tipikus példát mutatunk a hamis, félrevezető, félreérthető vagy nem megfelelő hirdetésekre, amelyeket érdemes figyelni az online vásárlás során. Ha a Wish-en történő vásárlás során az alábbiakban említett jelzők bármelyikét látod, akkor valószínű, hogy a hirdetés nem felel meg a Wish platform irányelveinek, és azt tanácsoljuk, hogy légy óvatos, amikor a hirdetést adó Kereskedőtől rendelsz.
Ismét mondjuk, ha bármilyen aggályod van a Wish-en található hirdetések érvényességével kapcsolatban, kérjük, jelezd nekünk, és mi megtesszük a megfelelő lépéseket.
A hamis vagy félrevezető hirdetések gyakori jelei
- A hirdetési ár gyanúsan alacsony a megadott termékkategóriához képest (pl. 1 dollár egy okostelefonért).
- A termék leírásában vagy képén irreális kézbesítési határidő, szállítási időkeret vagy szállítási költség szerepel.
- A cím és a fő kép között ellentmondásos információk vannak (pl. a cím azt mondja, hogy a hirdetés védőtokot árul, de a fő képen csak fényképezőgépek vannak tok nélkül).
- Az eladásra kerülő termék képei a fő kép kis részét foglalják el, és egy másik, nem eladásra kerülő termékkel kapcsolatban kerülnek bemutatásra (pl. a védőtokok a táblagépek vagy laptopok fotói mellett, nem pedig önállóan).
- A termékképen vagy a termékleírásban feltüntetett termékleírás nem létezik, vagy a fogyasztói piacon nem reális (pl. túlzott fényerő, teljesítmény (100 000 fényerő a MAX a piacon), túlzó mAh (41 600 mAh a MAX a piacon), 1 TB vagy nagyobb tárolókapacitás (pendrive, SD-kártya, Micro SD-kártya stb.).
- A termék sokkal nagyobbnak tűnik a fő termékképen , mint a másodlagos képeken, vagy a termék a stockfotókon photoshoppoltnak tűnik, ami eltakarja a valódi méretét. Jellemzően a termék címében, a másodlagos képeken, a leírásban vagy a méret- és színválasztékban a tényleges méretekre vonatkozó pontosító információk vagy termékleírások szerepelhetnek, de a kapcsolódó képek nem feltétlenül tükrözik pontosan ezeket a méreteket.
- A „Meglepetés” vagy „Titokláda” termékek hirdetései csak „ingyenes” vagy „csak szállítás” opcióval rendelkeznek.
- A fő termékkép és a másodlagos képek csak egyféle dizájnt mutatnak, a méret- és színválaszték pedig többféle stílust mutat, anélkül, hogy a vásárló tudná, melyik a képen látható.
- Egyéb tisztességtelen gyakorlatok és az azokkal szembeni fogyasztóvédelem
Amikor fogyasztóként árut vagy szolgáltatást vásárolsz bárhol az EU-ban - egy weboldalon, egy helyi üzletben vagy egy, a hazádon kívüli eladótól -, az uniós jog és annak helyi magyarországi végrehajtása, az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatának tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény véd a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szemben.
Egy kereskedelmi gyakorlat akkor minősül tisztességtelennek, ha a fogyasztót olyan ügyleti döntésre (pl. egy termék megvásárlására) készteti, amelyet egyébként nem hozott volna meg. Bizonyos kereskedelmi gyakorlatok minden körülmények között tilosak.
A leggyakoribbak közül néhányat az alábbiakban sorolunk fel:
- Csali reklám:Az eladók nem hirdethetnek termékeket/szolgáltatásokat nagyon alacsony áron, ha nincs elegendő készletük. Meg kell mondaniuk a vásárlóknak, hogy pontosan mennyi termék áll rendelkezésre, és hogy az ajánlatok meddig érvényesek.
- Példa: Alex látott egy hirdetést, amely egy különleges cipőakciót kínált: „Vásárolj egy pár cipőt mindössze 1 Ft-ért!”. Amikor megpróbálta megvásárolni a cipőt, az 1 Ft-os ár már nem volt elérhető. Alex felhívta a cég ügyfélszolgálatát, ahol közölték vele, hogy nagyon korlátozott számú cipőt kínáltak a csökkentett áron. Panaszt tett az országos fogyasztói központnál. Ők megerősítették, hogy az eladónak a reklámkampány nagyságrendjétől függően ésszerű számú cipőt kellene a meghirdetett áron kínálnia és/vagy (legalább) fel kellene tüntetnie, hogy hány cipő áll rendelkezésre az akciós áron. Bár Alex nem tudta a cipőket a meghirdetett áron beszerezni, a nemzeti fogyasztóvédelmi központ azt tanácsolta a vállalkozásnak, hogy távolítsa el a hirdetést, így más fogyasztókat megkímélve attól, hogy ugyanebbe a csapdába essenek.
- Sötét tervezési minták: A sötét tervezési vagy megtévesztő tervezési minták olyan taktikák, amelyeket a weboldalakon használnak, hogy bizonyos cselekvésre ösztönözzenek vagy vezessenek. A vállalkozások által az e-kereskedelmi eladások ösztönzésére használt sötét minták a sürgősség érzetét keltik, hogy befolyásolják az ügyfeleket, és vásárlásra ösztönözzék őket, mielőtt egy ajánlat lejár. Ilyen például a visszaszámláló, legyen akár valódi, akár hamis kedvezményekre vonatkozó időzítő.Az uniós fogyasztóvédelmi szabályok védelmet nyújtanak ezekkel a taktikákkal szemben, és megtiltják a vállalatoknak, hogy olyan online felhasználói felületeket hozzanak létre, amelyek célja, hogy nyomást gyakoroljanak rád egy online vásárlás lebonyolítása érdekében.
- Példa: Péter Magyarországról meg akarta lepni unokaöccsét egy első helyre szóló jegyekkel kedvenc focicsapata utolsó mérkőzésére. Online keresése egy olyan jegyértékesítő weboldalra vezette, amely az első helyen szerepelt. Feltételezte, hogy mivel ilyen előkelő helyen szerepelt, ez a hivatalos és a legjobb oldal. Sehol nem volt feltüntetve, hogy az oldal valójában egy jegyértékesítési platform. A weboldal azt állította, hogy csak négy jegy áll rendelkezésre a mérkőzésre, és más felhasználók is szeretnének jegyet vásárolni. Amikor rákattintott a jegyekre, hogy további információkat tudjon meg, egy 10 perces időzítő aktiválódott, ami tovább fokozta a sürgősség érzetét. Mivel félt, hogy lemarad róluk, úgy döntött, hogy megveszi a jegyeket. Péter arra számított, hogy azonnal megkapja a jegyeket. Ehelyett egy e-mailben kapott egy visszaigazolást, amelyben az állt, hogy a jegyeket valamikor a négy hónap múlva esedékes esemény előtt fogják kiadni. Az uniós szabályoknak köszönhetően panaszt nyújthatott be az ilyen gyakorlatok miatt, és kártérítést követelhetett a megtévesztés miatt.
- Hamis állítások a gyógymódokról: Ha egy terméket terápiás hatásúnak hirdetnek - gyógyítja az allergiát, visszafordítja a hajhullást, segít a fogyásban stb. - akkor jogod van tudni , hogy az ilyen állításokat tudományosan igazolták-e. Sok esetben az ilyen állítások orvosilag nincsenek alátámasztva, és egyszerűen túl szépek ahhoz, hogy igazak legyenek.
- Példa: Márió kapott egy levelet egy másik országban működő cégtől, amelyben azt állítják, hogy a termékük 3 hét alatt visszanöveszti a haját. Márió úgy döntött, hogy megrendeli a terméket, mivel a levélben az állt, hogy „kipróbálva és letesztelve”. A terméket azonban valójában nem tesztelték, és nem működött. Márió felvette a kapcsolatot a nemzeti fogyasztóvédelmi hatósággal, és megtudta, hogy rengeteg más megtévesztett fogyasztó is panaszt tett. Azt tanácsolták neki, hogy csatlakozzon a vállalat elleni jogi eljáráshoz, amely már folyamatban volt.
- Hamis fogyasztói vélemények: Az uniós szabályok értelmében a véleményeket közzétevő kereskedőknek nyilvánosságra kell hozniuk, hogyan biztosítják, hogy a véleményeket valódi fogyasztók küldték, akik megvásárolták a terméket vagy szolgáltatást. Ezek a szabályok kifejezetten megtiltják a kereskedőknek, hogy megváltoztassák a termékeikről vagy szolgáltatásaikról szóló fogyasztói véleményeket és értékeléseket. Hasonlóképpen, a kereskedők számára tilos másoknak fizetni azért, hogy hamis értékeléseket írjanak, vagy jóváhagyásokat tegyenek, beleértve a közösségi médiában közzétett bejegyzések „lájkolását” vagy más módon történő jóváhagyását. A kereskedők csak akkor mutathatják be ezeket fogyasztói értékelésként, ha ésszerű és arányos erőfeszítéseket tettek a vélemények eredetének és hitelességének ellenőrzésére.
- Példa: Barbara Ausztriából lelkes online vásárlóként mindig ellenőrzi a mérettáblázatokat és a véleményeket arról, hogy a ruhadarabok hogyan állnak valódi embereken, mielőtt vásárolna. A vásárlók által feltöltött fényképeket is ellenőrzi, és megbízik a visszajelzéseikben. Emiatt nem is habozott, amikor online vásárolta meg az esküvői ruháját. Amit a fényképeken és a vásárlói véleményeken látott, az a valóságot tükrözte, és az esküvői ruhája pontosan olyan volt, amilyennek várta.
- Hamis nyeremény- és ajándékajánlatok: A kereskedők nem hirdethetnek ingyenes nyereményeket vagy ajándékokat, és nem követelhetik meg, hogy fizess ezek igénybevételéhez. Hae-mailt kapsz, vagy egy hirdetésen olyan jelzést látsz, amely a következőket mondja: gratulálunk, nyertél egy díjat!”-- akkor légy óvatos, mert ez lehet, hogy tisztességtelen gyakorlat.
- Példa: Evelin levelet kapott egy cégtől, amelyben gratuláltak neki, hogy megnyert egy 100 000 forintos díjat. Azt mondták neki, hogy egy héten belül hívja fel őket, hogy átvehesse a nyereményét. Amikor felhívta a levélben szereplő számot, azt mondták neki, hogy az ajánlat valójában csak egy reklám. A nyeremény helyett arra kérték, hogy vásároljon háztartási gépeket, majd ezt követően részt vehet egy sorsoláson, ahol megnyerheti a nyereményt. Evelin feldúlt volt, és elhatározta, hogy utánanéz, hogy a cégnek szabad-e ilyet tenni. Kapcsolatba lépett a nemzeti fogyasztóvédelmi szervezettel, és megtudta, hogy az ilyen gyakorlatok tilosak. A fogyasztóvédelmi szervezet felvette a kapcsolatot a vállalkozással, amely végül felhagyott a gyakorlattal.
- Hamis „különleges” előnyök: Az eladók nem állíthatják, hogy különleges jogokat biztosítanak neked, ha valójában a törvény értelmében már most is megilletnek ezek a jogok.
- Példa: Kati Szegedről úgy döntött, hogy számítógépet vásárol az interneten. Egy olyan webáruházat választott, amelynek különleges ajánlata volt, amely 2 év garanciát adott a vásárlóknak arra az esetre, ha a termék hibás vagy nem a hirdetésnek megfelelő lenne. Kati meg volt győződve arról, hogy ez egy különleges ajánlat, de a 2 év garancia a törvény által minden eladóra előírt kötelezettség. Sok eladó vagy gyártó kínál saját kereskedelmi garanciát, amely pl. 1, 3 vagy 5 évre ígéri a termék javítását. Ezek lehetnek ingyenesek vagy opcionálisan megvásárolhatók. Ezek a kiegészítő kereskedelmi garanciák azonban soha nem helyettesítik a legalább 2 éves garanciát, amelyet az eladó mindig törvényes jogként biztosít neked. Kati írt a kereskedőnek, aki elismerte, hogy hiba történt, és beleegyezett, hogy 1 év kiegészítő kereskedelmi garanciát adjon neki.
- Korlátozott ajánlatok hamis felhasználása: Ha az eladók azt mondják, hogy egy adott ajánlat csak nagyon korlátozott ideig lesz elérhető, akkor megpróbálhatnak nyomást gyakorolni rád a vásárlásra, mielőtt időt szánnál arra, hogy megalapozott döntést hozz. Nem tisztességes azt állítani, hogy egy ajánlat korlátozott ideig érvényes, ha ez valójában nem így van.
- Példa: Simon Belgiumból kerékpárt akart vásárolni. Egy holland online áruházban talált egy mindössze 24 órán át érvényes akciót. A kerékpár nem éppen az volt, amit keresett, de nem volt ideje összehasonlítani a keresettel, mivel az ajánlat csak ilyen rövid ideig volt érvényes. Gyorsan úgy döntött, hogy megveszi a kerékpárt, hogy kihasználhassa az 50%-os kedvezményt. Meglepetésére, amikor egy héttel később az internetes áruházban böngészett, pontosan ugyanazt az akciót látta. Simon rájött, hogy ez egy hamis ajánlat volt, hogy rászedjék a kerékpár megvásárlására. Panaszt tett a kereskedőnél, de nem kapott választ. Ezután a belgiumi Európai Fogyasztói Központhoz fordult, akik továbbították az ügyet hollandiai kollégáiknak. Nem sokkal később a holland központ közölte Simonnal, hogy az ő intézkedésüknek köszönhetően a kereskedő kijavította a honlapot.
- Hirdetések jelentése -- Hogyan jelentheted a gyanús hirdetéseket a Wishnek
A Wish szigorúan fellép a hamisított, veszélyes, hamis vagy nem megfelelő termékhirdetések, vélemények és értékelések, valamint a hamis reklámok, félrevezető vagy félreérthető hirdetések ellen.
Ha bármilyen aggályod van a Wish-en található bármely hirdetéssel vagy értékeléssel kapcsolatban -- vagy ha bármelyik hirdetés, amellyel találkozol, a fent felsorolt gyakorlatok bármelyikét tartalmazza -- kérjük, jelentsd ezeket a hirdetéseket a Wish-nek a következő oldalon feltüntetett megfelelő csatornákon keresztül:
Ha a tartalmat az alkalmazáson keresztül jelented, használhatod a hirdetés alján található „Hirdetés jelentése” funkciót is, és követheted a kapcsolódó utasításokat.
A bejelentés kézhezvételét követően a megfelelő Wish-csoport alaposan megvizsgálja a hirdetést vagy a hivatkozott véleményt, és megteszi a megfelelő intézkedéseket. Felhívjuk figyelmed, hogy korlátozott esetektől eltekintve a Wish általában nem válaszol közvetlenül a bejelentő felhasználóknak az ilyen vélemények eredményéről.
__________________________________________________________________________________
Comments
0 comments
Article is closed for comments.